Cégünkről Hírek Kulisszák mögött: egy gyógyszertári rendszer születése

Kulisszák mögött: egy gyógyszertári rendszer születése

2025. április 2.

Szőgyi Dezsővel, az Enelis Gyógyszertár terméktulajdonosával beszélgettünk szoftverfejlesztésről, motivációkról és az új gyógyszertári rendszerről.

Kezdjük az elején, mit jelent az, hogy valaki terméktulajdonos?

A terméktulajdonos felel a termékért, azért, hogy az minél nagyobb értéket közvetítsen a felhasználónak. Ő irányítja a termék fejlesztését. A munkaköréhez tartozik többek között a vízió megálmodása, valamint a fejlesztések priorizálása is.

Hogyan kell elképzelni a szoftverfejlesztést, mivel kezdődik a folyamat?

Több megközelítés is létezik a szoftverfejlesztésben. Az egyik a vízesés modell: amikor leülnek a tervezők és megtervezik az egész rendszert, amit aztán a fejlesztők megvalósítanak. Mi nem így dolgozunk, mi az agilis módszertant követjük. Ez azt jelenti, hogy viszonylag kevés dokumentáció mellett megtervezzük a rendszer egy részét, lefejlesztjük, majd validáltatjuk az elképzelést a felhasználókkal.

Az új gyógyszertári rendszer fejlesztése egy kísérleti szakasszal indult, amikor a rendelkezésre álló technológiai eszközöket vizsgáltuk meg az alapján, hogy melyik lenne a legalkalmasabb a fejlesztésre.

Emellett kigyűjtöttük, hogy milyen funkcionálitással rendelkeznek a már piacon lévő gyógyszertári rendszereink (Novodata és LX-Line Gyógyszertár). Ez a lista egyfajta kiindulási alapként szolgált. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy nem akartuk semmilyen szinten sem lemásolni a meglévő rendszereinket, szerettük volna újragondolni a folyamatokat, azokat minél egyszerűbbé tenni.

A folyamatszabályozás egy igen jelentős feladat egy ennyire komplex szoftver, mint a gyógyszertári rendszer esetében. A szoftver egy úgynevezett információs architektúrára épül. Ez tulajdonképpen egy térkép. Ez a fa-struktúrás ábra mutatja meg, hogy egy adott funkció hol helyezkedik el a rendszerben. Ahhoz, hogy ez az ábra létrejöhessen kategorizálni kellett a korábban kigyűjtött, nagyságrendileg 800 funkciót.  Ezt a feladatot gyógyszerészekkel közösen végeztük el. Virtuális kártyákra írtuk az egyes funkciókat, majd megkértük a felhasználóinkat, hogy alkossanak belőlük csoportokat az alapján, amit logikusnak tartanak. Természetesen ezt a folyamatot mi is elvégeztük. Azt tapasztaltuk, hogy a gyógyszerészek hasonló logikai mentén gondolkodnak, elég nagy volt az átfedés az egyes megoldások között. Ennek a folyamatnak az eredményeként született meg az információs architektúra, ami ma a menürendszert alkotja.

A fejlesztés megkezdésekor elsőként az értékesítés folyamatával foglalkoztunk, mert ez a gyógyszertári rendszer legbonyolultabb része. Ráadásul erre épülnek a rendszer további részének bizonyos paraméterei is, mint például az adatbázis felépítése. Először úgynevezett drótvázakat készítettünk, amik bemutatják, hogyan fog felépülni az adott oldal, majd egy designnal foglalkozó cég megtervezte az első képernyőterveket.

Az, hogy az új rendszer egy gyógyszerészekkel közösen fejlesztett termék, mit jelent pontosan?

A cégen belüli gyógyszerészeink folyamatosan részt vesznek a termékfejlesztésben, azonban nem csak ők, hanem a felhasználóink is segítették ezt a munkát. A funkciók kategorizálását már említettem. Ezen túlmenően amikor elkészült az értékesítési felület első verziója, megkértünk gyógyszerészeket, hogy teszteljék azt tesztesetek alapján. Nem adtunk semmilyen iránymutatást, mert kíváncsiak voltunk mennyire magától értetődő a rendszer használata. Rögzítettük kamerával a feladat megvalósítását, valamint a billentyűzetet és a képernyőt is, majd az eredményeket elemezve tökéletesítettük a felületet.

Miben tér el egy gyógyszertári rendszer fejlesztése egy másfajta szoftverétől?

A gyógyszertári rendszer egy hosszú élettartalmú, komplex, nagy rendszer. A legacy rendszereinket az elmúlt 20 évben folyamatosan fejlesztjük, naponta 5-6 fejlesztő dolgozik rajtuk napi 8 órában. Ez azért nem jellemző minden szoftverre.

Felhasználói szinten azt lehet tapasztalni, hogy gyorsan fejlődik a technológia. Ezek szerint a gyógyszertári rendszerek azért nem avulnak el olyan gyorsan.

Igen, mondhatjuk, hogy van egy pár évtizedes élettartalmuk. Természetesen 20 év alatt változik a technológia, de azért az még mindig elmondható, hogy az új rendszerek sem pár évig élnek majd velünk. Az újabb termékeknél gyakran előfordul, hogy idővel cserélik a megjelenést, ezzel haladva a korral, miközben a háttérben a termék ugyanaz marad.

Az újabb technológia volt a fejlesztés motivációja vagy más szempontok is meghúzódtak a háttérben?

Részben, természetesen előnyös, hogy ennek a technológiának sokkal nagyobb jövője van, azonban az igazi motiváció a már említett folyamatszabályozás volt.

Hány évig készült az új rendszer?

A kezdeti ötletelések miatt az elejét nehéz definiálni, a fejlesztés maga 2021-ben kezdődött el. Ehhez egy teljesen új csapatot építettünk fel.

Mit jelent az, hogy az új rendszer egy All-in-1 szoftver?

Ez egy gyógyszertári vállalatirányítási rendszer, ami a könyvelést leszámítva a patika teljes működését lefedi informatikai megoldással. Amit lehet, szeretnénk digitális irányba vinni, például az adminisztrációs terheket elektronikus naplókkal könnyíteni.

Miben másabb, mint a piacon lévő hasonló termékek?

A gyógyszertári folyamatok újragondolásában, valamint egyszerűsítésében biztosan eltér a korábbi rendszereinktől. Egyszerre lesz képes egy asztali alkalmazásként működni a gyógyszertárban, miközben egy felhős alkalmazás minden előnyével is bír, annak ellenére, hogy nem felhőalapú. Gondolok itt arra, hogy például a világ bármelyik pontjáról lehet majd megrendelést készíteni vagy a teljesítménymutatókat elemezni. Célunk, hogy a vállalkozást minél jobban segítsük, akár az adatalapú döntéshozatal támogatásával.

Mit élsz meg a legnagyobb sikernek a fejlesztéssel kapcsolatban?

Nagyon jólesnek a visszajelzések. Sok pozitív megerősítést kapunk. A másik talán az, hogy nagyon jó csapat állt össze a termék mögött.

Személy szerint mit szeretsz a legjobban a szoftverfejlesztésben?

Összetett. A logikus gondolkodás miatt választottam ezt a pályát, szeretem, ha valami logikusan épül fel. A szoftverfejlesztésben nekem leginkább az tetszik, hogy ki kell találni azt a legegyszerűbb használati módot, ami majd a legjobban tetszik a felhasználóknak. Elérni azt, hogy jó érzés legyen a szoftverrel dolgozni, ami a mindennapok nehézségei mellett egy pici örömmel tölti el.

További híreink